Stinné stránky opalování na sluníčku

Předcházení přílišnému zatížení pleti a jak může laser ve spojení s fotoaktivačním gelem Lasocare pomoci i při rozsáhlých poškozeních slunečním zářením.

LASEROVÁ PORADNA

Stinné stránky opalování na sluníčkuV dnešní Poradně se zabýváme spíše těmi stinnými stránkami opalování na sluníčku. Dovíte se, jak je možno předcházet přílišnému zatížení pleti a jak může laser ve spojení s fotoaktivačním gelem Lasocare pomoci i při rozsáhlých poškozeních slunečním zářením. Na závěr zjistíme, že tzv. „sluneční alergie“ není alergie a řekneme si, co nám hrozí na Mallorce.


Stárnutí pleti působením je zapříčiněno mimo jiné i UV zářením. Proto je kůže vybavena několikastupňovou ochranou: již krátký pobyt na slunci vede ke zhuštění rohové vrstvy pokožky. Ta dopadající světlo částečně odráží, částečně fi ltruje. Dalším účinným stupněm je zvýšená produkce kožního pigmentu melaninu. Důležitým, i když často opomínaným ochranným mechanismem je přítomnost kyseliny urocaninové ve vrstvě vylučovaného potu. Její směs s některými složkami kožního mazu působí jako přirozený a velmi účinný fi ltr škodlivého UV záření. Přesáhne-li však dávka slunečního ozáření jistou přípustnou mez, dojde ke zhroucení ochranných mechanismů se všemi negativními následky.

Vezměte si proto k srdci následující rady

  • Přizpůsobte svoje chování roční době, místu pobytu a množství dopadajícího slunečního záření. Pobyt v rovníkových krajích, ve vysokých nadmořských polohách, odraz slunce od vodní hladiny nebo vrstvy sněhu intenzitu slunečního záření dramaticky zvyšuje.
  • Chraňte se nošením vhodného oděvu. Módu je možno s ochranou proti slunci snadno sladit. Pozor, některé materiály pohlcují UV záření jen nedostatečně-většina řídce tkaných bílých syntetických textilií a zejména bavlna, namočená ve vodě!
  • Nešetřete na ochranných krémech. Sluneční ochranné prostředky je nutno nanášet zcela jinak, než jsme tomu zvyklí u kosmetických přípravků (asi 3 x více). Je zajímavé, že sami výrobci ochranných preparátů tomuto faktu v návodech nevěnují více pozornosti. Namísto obvyklého tenkého fi lmu, který do kůže vsákne, naneste vydatnou vrstvu, jejíž tloušťka umožní ochrannému prostředku dopadající záření fi ltrovat. Správně nanesený krém se na kůži leskne a mírně lepí. Že to není to příjemné? Jistě, ale chrání vás to!
  • Po nanesení ochranného přípravku VYČKEJTE alespoň 20 minut, než se jeho ochranná funkce plně rozvine. Toho je dosaženo smísením přípravku s kyselinou urocaninovou ve vylučovaném potu.
  • S tím souvisí nutnost nanášet ochranný prostředek vždy po okoupání nebo osprchování opakovaně znovu. Vámi zakoupený přípravek je možná dokonale vodě odolný, vaše urocaninová kyselina nikoliv.
  • Pokud užíváte jakékoli léky, které zvyšují citlivost kůže vůči světlu, buďte obzvláště opatrní. Velmi důkladně pročtěte příbalový leták. Nejznámějšími fotosensibilizujícími přípravky jsou četná antibiotika, nesteroidní protizánětlivé (revma)preparáty, antipsychotika, jakož i orální antidiabetika.
  • Na závěr radu nejcennější: nevystavujte přímému slunečnímu záření malé děti a už vůbec ne kojence. Jejich kůže produkuje pouhou čtvrtinu potřebného množství melaninu, obvyklé ochranné krémy zde nestačí (potřebujete faktor 80 až 100!). Množství slunečního záření, které potřebují pro svůj zdravý vývoj, získají děti v dostatečném množství z rozptylového záření, tedy i ve stínu palem.

Dotazy na poradenskou linku Lasocare 777 222 002:

Chrání gel Lasocare před slunečním popálením?

Nechrání. Gel Lasocare obsahuje mj. směs lactoperoxidázy a lactoferrinu a působí proto výtečně na již utrpěné popáleniny, ve většině případů zabrání sloupání popálené kůže, spolehlivě napraví i hodně rozsáhlé škody, ale před nerozumným pobytem na slunci se musíte chránit sami.

V létě budu s laserem Lasocare pracovat v jednom přímořském hotelu. Je lépe ošetření Lasocarem nabízet klientkám před a nebo po návštěvě pláže?

Doporučujeme aplikovat gel Lasocare vždy až po pobytu na slunci. Jen tak je možno dokonale využít regenerační schopnosti tohoto preparátu a napravit sluncem způsobené škody. Aplikace před pobytem na pláži je méně účinná, protože destruktivní vliv slunečního záření výsledky vaší předchozí péče ruší.

Po krátkém pobytu na slunci (i za sklem auta) trpím sluneční alergií, kůže v oblasti dekoltu je poseta drobnými svědivými pupínky. Pod ramínky je kůže čistá. Moje kosmetička mi doporučila ozáření laserem a gel Lasocare. Váhám, protože se obávám zhoršení alergie.

Onemocnění jménem „sluneční alergie“ v medicíně neexistuje. Tento pojem je občas používán laickou veřejností pro popis polymorfních světelných dermatóz, které však nepatří mezi alergická onemocnění. Vámi uvedený popis polymorfní světelné dermatóze velmi přesně odpovídá, typický je výskyt krátce po ozáření a především ohraničení pouze na místa, na která dopadalo sluneční záření-„pod ramínky je kůže čistá“. Tyto stavy jsou dobře prozkoumány. Po jisté době (dny) zpravidla odezní samy. Pro urychlení normalizace kožního povrchu je vhodné použití přípravků, obsahujících antioxidanty. Volba gelu Lasocare je proto namístě, protože obsahuje lactoferrin. Dosavadní zkušenosti jsou jednoznačně pozitivní.

Na konci pobytu u moře jsem dostala malorka akné. Na ramenou a ve výstřihu mám velmi drobné načervenalé bublinky, ale žádné vřídky. Lékař prohlásil, že to přejde samo, ale už dva týdny je to pořád stejné. Pomůže mi kosmetický laser?

Mallorca-akné popsal a pojmenoval roku 1972 dánský lékař Nils Hjorth. Trpěla jím výprava dánských turistek, navrátivších se právě z ostrova Mallorky. Vzniká poškozením folikulárních buněk působením UV záření. Typický je pozdější výskyt a dlouhodobější průběh (týdny), než tomu bývá u výše uvedené polymorfní světelné dermatózy. Na kožním povrchu se také nevyskytují komedony- „... mám velmi drobné načervenalé bublinky, ale žádné vřídky“. Projevu Mallorca-akné je možno předcházet volbou správného slunečního ochranného krému, který by kromě správného ochranného faktoru měl obsahovat nezávadný emulgátor. Tento požadavek je u moderních přípravků většinou splněn a proto se se skutečným Mallorca-akné, ve srovnání s polymorfní světelnou dermatózou, setkáváme stále řidčeji. U zvláště citlivých pletí doporučujeme nepoužívat sluneční ochranný krém, nýbrž ochranný gel. Gely totiž žádné emulgátory nepotřebují. Použití kosmetického laseru doporučujeme. V tomto případě se nemusí jednat přímo o systém Lasocare, vyhoví i lasery běžného provedení.vytisknout | mapa webu | webdesign varanasi Co., s.r.o. Copyright © 2008 Medistellsar | poradna@medistellar.com