Použití laseru v kosmetice

Použití laseru v kosmetice

LASEROVÁ PORADNA

Zeptali jsme se za vás: na použití laseru v kosmetice

použití laseru v kosmeticeNa letošním 14. letním laserovém semináři v Malenovicích pod Lysou horou jsme vyslechli velmi zasvěcenou přednášku o použití laseru v medicíně, a hlavně v moderní kosmetice. Přednášejícím byl vedoucí švýcarského laserového vývojového střediska v městě Zugu, pan ing. Jiří Stratil. Využili jsme příležitosti získat informace z první ruky a požádali jej o rozhovor.
Slovo LASER je dnes velmi populární a o laserové kosmetice se hodně mluví. Co nám ale chybí k orientaci v tomto tématu, je srozumitelný všeobecný přehled. Málokdo ví, jak používání laseru v kosmetice začalo a jak se laserová kosmetika vyvíjí. Proto bychom nejprve chtěli vědět, co to laserová kosmetika je, jaké jsou její výhody a nevýhody.
Je pravda, že informace o laserech jsou často velmi nezáživné a suchopárné. To je podle mého názoru velká škoda, protože světlo laseru má některé vlastnosti, které jsou skutečně ojedinělé a naši pozornost si zaslouží. Vyniká například naprostou čistotou, protože má jednu jedinou barvu, bez příměsí jiných odstínů. Napadlo vás, že z tohoto důvodu nás také pohled na rozzeptali jsme se za vás: na použití laseru v kosmetice 16 TOP PROFESIONAL 03/05 TOP ptýlený laserový paprsek tak fascinuje? Světlo podobné čistoty a brilance totiž jinak v přírodě nenajdete. Dovedete si představit například náušnice, které by svým leskem připomínaly magické jiskření červeného laseru?
Ale teď k Vašemu dotazu, jak to všechno začalo. Velmi zajímavý je příběh popisující, jak vlastně byla biostimulační a regenerační vlastnost laserového světla objevena. Ochránci zvířat nechť laskavě pár řádků přeskočí. Bylo to ještě v době začátků laserové technologie, tedy někdy v roce 1966. Tehdy prováděl prof. Endre Mester v Budapešti experimentální výzkum rakoviny a účinků laserového záření na laboratorních myších. Pro lepší prostup světla do tkáně byl každé myši oholen kožíšek, pak byly myši rozděleny na dvě skupiny, jednu ozařovanou (nazvanou verum – pravdivá) a jednu srovnávací, neozařovanou (nazvanou placebo – náhražková). Jistě si dovedete představit, že žádný z hlodavců se dobrovolně takovému experimentu nepropůjčil a že všechny myši kladly při holení odpor. Tím vznikly sice malé, ale přesto zřetelné škrábance na jemné myší kůži. Prof. Mester původně chtěl stanovit hranici laserového výkonu, při které dochází k poškození živé tkáně. U běžně používaných výkonů nebylo možno ani po dlouhodobém ozařování žádné varovné příznaky zjistit a experiment se blížil k závěru. Překvapení se však dostavilo při závěrečném srovnávání vzhledu ozařovaného kožního povrchu mezi oběma skupinami. Zatímco myši skupiny placebo měly na kůži ještě stále stopy škrábanců, ozařovaná skupina verum se mohla pochlubit hladkou kůží bez jizviček a stroupků. Také jejich dorůstající srst byla o poznání zdravější a lesklejší. Následující série experimentů pak jednoznačně potvrdila souvislost mezi ozařováním kožního povrchu nízkovýkonným laserem a pronikavým zlepšením regenerace jednotlivých buněk. Biostimulace laserovým paprskem tak byla na světě. Díky tomuto objevu se lasery velmi rychle rozšířily ve všech oblastech medicíny. Pro moderní kosmetologii jsou lasery nízkého výkonu tím rozhodujícím nástrojem, který její dnešní rozvoj vůbec umožnil.
Jaké jsou výhody laseru? Často slýchám, že o výhodách laseru ani není třeba se zmiňovat, že je kosmetičky velmi dobře znají z prospektů všech prodejců laserové techniky. Jenže v tom právě spočívá problém. Většina prospektů, které se mi dostaly do rukou, jsou psány v duchu moderní, velmi agresivní reklamy a nejsou vždy zcela objektivní. Laser není všelék, laser není kouzelný proutek, ale pokud správně jeho funkci porozumíte, můžete s ním dosáhnout pozoruhodných výsledků.
Proto se pokusím o následující shrnutí: výhodou laseru je jeho nenásilné působení na buněčné struktury. Zatímco většina klasických léčebných metod v medicíně se snaží požadovaný efekt si na organismu vynutit, laserový zákrok se podobá spíše naléhavému přemlouvání. Já vím, že ortodoxní materialista se nad takovou definicí zamračí, ale jen na tak dlouho, než si vzpomene, že laserový paprsek dosahuje svého účinku právě zvyšováním uspořádanosti ozařované soustavy buněk. Pak už je na každé jednotlivé buňce, aby se vzpamatovala, připomněla si své povinnosti a začala je plnit lépe a radostněji. Jistě je v tom kousek nadsázky, ale jen malý.
Naopak za nevýhodu laseru je možno považovat jeho vyšší pořizovací cenu. U kvalitního laseru však klademe především důraz na spolehlivost a jakost laserového zdroje. Investice do kvality se vrací v bezporuchovosti a vyšším účinku, protože kvalitnější laserové zdroje poskytují paprsek s vyšší biologickou účinností.

Jak může laser pomoci?

Od účinného nízkovýkonového laseru můžeme očekávat pomoc ve čtyřech oblastech:

  • regenerace – obnovení tkáně nebo její funkčnosti
  • antiflogistika – zhojení zánětu
  • analgezie – potlačení lokální bolesti
  • imunostimulace – zvýšení obranyschopnosti organismu

Do první oblasti, tedy regenerativního působení, řadíme celou kosmetologii s její tradiční snahou o znovuobnovení mladistvého vzhledu a funkce pleti - problematika povadlé pleti, vrásek, jizévky, poruchy hydratace, poškození slunečním zářením, poleptání přemírou AH kyselin a podobně. Do oblasti druhé, protizánětlivé, zahrnujeme veškerá ošetření tzv. nečisté pleti a aknetických projevů. Třetí oblast, protibolestivé působení, přenecháváme lékařům, zatímco oblast čtvrtou využíváme s pronikavým úspěchem při ošetření projevů herpes labialis, tedy nechvalně známého oparu.
Důvěra v každou ošetřovací metodu je ovlivněna zkušenostmi, které s ní lidé udělali. Proto varuji před unáhlenými sliby. Je to na místě, protože často slýchám, že laser je vhodný skoro na všechny neduhy. Není to pravda a laserová metoda takové vychvalování nemá ani zapotřebí. Je například nepravděpodobné, že laserem nízkého výkonu vyléčíte lupénku, nebo že odstraníte v krátké době bradavici verucca vulgaris.

Oční koutek před ošetřením Oční koutek po ošetření
Obrázky ukazují oční koutky ošetřených osob vždy před a po ošetření touto metodou
Oční koutek před ošetřením Oční koutek po ošetření
Oční koutky byly zvoleny proto, že zde jsou změny ve vzhledu vrásek vždy nejzřetelnější
Oční koutek před ošetřením Oční koutek po ošetření
Velmi dobře patrný je také rozdíl mezi účinkem gelu na udržovanou a neudržovanou pleť, ale povšimněte si zejména účinku na pleť mladinké kuřačky

Budoucnost kosmetologie je zcela určitě v harmonickém nasazení rozumu, šikovných rukou a špičkové techniky. Použití laseru tak připomíná jakýsi katalyzátor umocňující schopnosti dobré kosmetičky. Samotná laserová kosmetologie zaznamenala před několika lety významný pokrok díky švýcarskému vynálezu fotorezonanční gelové metody, která je dnes známa pod názvem Lasocare®. Metoda mj. zpevňuje kolagenní vlákna obličeje, krku a dekoltu, zvyšuje tonus ošetřené pleti a snižuje tak profil vrásek. Výsledky jsou zřetelné už po několika minutách.

Jak se podle Vás bude dále vyvíjet používání laseru v kosmetice?

Přestože nás zavedení technologie Lasocare ® v kosmetologii posunulo o pořádný kousek vpřed, vývoj pokračuje dále. Myslím, že teď přišla řada na zdokonalování laserových aplikátorů, tedy těch sond, které kosmetička drží v ruce. Anebo které vůbec držet nemusí, protože pracují samostatně za ni. Podle mého odhadu to je cesta, kterou se bude používání laseru vyvíjet. Ale protože se zatím jedná o vývojové tajemství, povíme si o tom až někdy příště.vytisknout | mapa webu | webdesign varanasi Co., s.r.o. Copyright © 2008 Medistellsar | poradna@medistellar.com